środa, 30 marca 2016

rysowanie

Od czego zacząć artystyczną naukę rysowania ołówkiem?


Autor: Piotr A2


Jeśli chcesz zacząć naukę rysowania ołówkiem, a nie wiesz jeszcze jakich narzędzi potrzebujesz, aby stać się grafikiem artystycznym, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tutaj kilka podstawowych wskazówek dotyczących kompletowania zestawu startowego dla rysowników.


Prosty rysunek jabłkaNaukę rysowania warto zacząć od skompletowania narzędzi. Na początek dobrze byłoby kupić kilka ołówków o różnych twardościach z zakresu od 2h do 9b. Oprócz tego przydatne będą dwie gumki do wycierania: winylowa oraz chlebowa. No i na koniec potrzebna będzie temperówka, papier oraz linijka.

Jako papieru można użyć bloku rysunkowego, technicznego lub nawet papieru z drukarki. W przyszłości zawsze można kupić coś innego np. papier z fakturą, w innym kolorze itp. Gumka winylowa posłuży do wycierania szkiców, oraz linii pomocniczych. Natomiast gumka chlebowa może posłużyć na przykład do uzyskania rozjaśnień. Linijkę można dobrać w zależności od upodobania, wystarczy 20 - sto centymetrowa. Temperówkę można kupić najzwyklejszą, nawet taką za dwa złote.

Wracając do ołówków. Oznaczenie ich to nic innego jak stopień twardości. Literka h to twarde (jasne) ołówki, a literka b to ołówki miękkie (dające ciemną, grubszą kreskę). Istnieją jeszcze ołówki pośrednie z oznaczeniami f oraz hb (są to ołówki średnio twarde). Najtwardszy ołówek będzie miał oznaczenie 10h a najbardziej miękki 9b. W rysunku artystycznym stosuje się zazwyczaj zakres od 2h do 9b. Na początek wystarczy zaopatrzyć się w ołówki: 2h, hb, 2b, 4b oraz 6b. Podczas nauki samo wyjdzie czy jeszcze potrzebne są inne narzędzia rysownicze.

Narzędzia to jeszcze nie wszystko. Trzeba w jakiś sposób nauczyć się rysować. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry podręcznik, lub skorzystać z jakiegoś kursu internetowego, albo zapisać się na kurs stacjonarny (np. w liceum plastycznym). Właśnie w tym momencie zaczyna się nauka rysowania. Teraz pozostaje już tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a efekty przyjdą same.


Pozdrawiam i życzę sukcesów , Piotr

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

czwartek, 24 marca 2016

Gaudi

Antoni Gaudi - kataloński architekt


Autor: Język Francuski Online


Poznaj życie i twórczość Antoniego Gaudiego - nowatorskiego architekta, który stworzył takie niezapomniane dzieła jak Sagrada Familia - chyba najbardziej znaną katedrę na świecie.


Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet urodził się 25 czerwca 1852 w Reus w Katalonii (Hiszpania). Był bardzo chorowitym dzieckiem, cierpiał na reumatyzm, choroba która sprawiła że bardzo rzadko opuszczał dom. Stał się samotnikiem, przyzwyczajonym do spędzania czasu w samotności. Często ból był tak silny, że musiał podbierać się laską, aby chodzić. Jednak pasja młodego Gaudiego sprawiała, że mimo kłopotów, gdy tylko zdrowie mu pozwalało chodził na wędrówki, gdzie zwiedzał między innymi starożytny akwedukt „Els Capellans”. To właśnie z takich wędrówek możemy rozpoznać początki niepowtarzalnego stylu Gaudiego inspirowanego kształtami przyrody i starożytnymi budowlami.

Naukę rozpoczął w szkolę pijarskiej. Nie był zbyt dobrym uczniem, wyróżniał się głównie jako twórca rysunków do gazetki szkolnej i scenografii. Jednak, jak sam mówi szkoła dała mu dużo, zapoznała go z prawdziwymi wartościami nauki chrześcijańskiej.

Najważniejszym jednak faktem z czasów szkolnych Gaudíego była, stworzona wraz z kolegami, próba zaprojektowania restauracji klasztoru w Poblet.

Naukę kontynuuje w szkole architektonicznej w Barcelonie, gdzie przenosi się w 1876 roku wraz z ojcem i siostrzenicą.

Tematy wykładanych przedmiotów nie odpowiadały młodemu Gaudiemu, dlatego przeprowadzał własne badanie nad osiągnięciami architektury. Najbardziej interesowały go metody konstrukcyjne starożytnych budowli. Mimo tak ciężkiej pracy dostawał słabe oceny, wynikało to z różnicy w stylu pracy, Gaudi nie mógł projektować budowli zanim nie zobaczył tereniu, więc najpierw rysował, miasto, las, pola. Wykładowcom nie uznawał takiej techniki, zabierał, więc kartkę Antoniemu i wstawiał ocenę niedostateczną.

Gdy biblioteka wzbogaciła się o książki historii architektury, wtedy Gaudi stał się najpilniejszym studentem, spędzając więcej czasu w bibliotece niż w domu. Gaudi wspomina, że gdy jako student zobaczył pierwsze zdjęcia zabytków greckich i rzymski, poczuł się jak w niebie.

Nie tylko jednak teoria – Gaudi pracował jako pomocnik murarza. Wczesne praktyki wyszły mu na dobre - miał o wiele łatwiejszy start w zawodzie i przy pierwszych pracach wykazał się mistrzowskim opanowaniem rzemiosła.

Na początku kariery nie narzeka na brak zleceń, głównie dzięki przyjaźni z: Francisco Villar, Josepa Fontser i Joan Martorell – katalońskimi architektami. Pracuje nad kioskami, bramami, płotami i murami. Jego projekt gabloty dla sklepu fabrykanta rękawiczek, Esteve Comelli, doczekał się premiery na Wystawie Światowej w Paryżu w 1878 roku.

Pierwszym ważnym projektem, była praca nad Casa Vicens, rezydencją dla Manuela Vicensego. Budynek łączył w nowatorski sposób wpływy mauretańskiej architektury z neogotykiem.

Ważnym momentem było spotkanie z Eusebiego Güellego, katalońskiego przedsiębiorcy, który zafascynowany sztuką Gaudiego zaczął finansować pracę architekta.

Casa Milla - Antonio Gaudi

Antonio inspirował się gotykiem, stylem, który był odkrywany na nowo, zwłaszcza dzięki pracom francuskiego architekta Eugène Viollet-le-Duc, który rozpoczął na szeroką skalę odnawiania i rekonstrukcję budynków i katedr z tamtego okresu.

Drugim rozpoznawalnym znakiem Gaudiego, jest użycie łuków, płynnych zawiłych deseni i pseudo-organicznych form. Architekt wykorzystywał łuki, parabole i krzywą łańcuchową, do tworzenia budynków, które przypominały kształty, które można znaleźć w przyrodzie i podwodnym świecie. Testował różne materiały. Korzystał przy projektowaniu z pomocy luster i zwierciadeł. Badała inne niż typową euklidesową geometrię. Wszystko po to aby stworzyć takie dzieła jak:

Villa Qiujano, Finca Güell Colegio teresiano (część zakonu św. Teresy), Casa de los botines w León, Bodegas Güell, Casa Calvet, krypta w Colonia Güell, Park Güell, Casa Batlló, Casa Milà (La Pedrera)

Sagrada Familia

Jednak do największych osiągnięć Gaudiego należy Sagrada Familia(język hiszpański - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny), dzieło jego życia. Jedna z najwspanialszych i najpiękniejszych katedr na świecie. W 1883 Gaudí przejął zlecenie budowy świątyni pokutnej Sagrada Familia, miał skończyć projekt Francisco Villara. Jednak po 1914 roku postanawia stworzyć „może nie ostatnią katedrę, ale pierwszą z nowej generacji.” Poświęca się całkowicie pracy nad nią, do tego stopnia, że zaczyna mieszkać w krypcie kościoła. Ciągle ulepsza i zmienia projekt budowli. Niestety w 1926 roku architekt ginie, wpadając pod tramwaj. Przerywa to konstrukcję budowli. Niestety rekonstrukcja pracy Gaudiego trwa do dziś, jednym z problemów, przed którym muszą stanąć kontynuatorzy pracy Gaduidego jest brak projektów. Jego notatki zostały zniszczone w czasie wojny domowej przez katalońskich anarchistów. Z powodów finansowych Sagrada Familia nie zostanie ukończona wcześniej niż w 2026 roku.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.